Erkek Ve Kız Çocuğu Farklı Reklamları Severler

Çocuk reklamları her zaman daha eğlenceli olan reklamlardır. Verdiği mesajlarda çocukların dikkatini çekmeye çalışan reklamlar, büyükleri de çoğu zaman zor duruma düşüren reklamlar olmuşlardır. Çocuk reklamları televizyonda yayımlanırken bu reklamlarda eğer bir çikolata reklamı yapılıyorsa o an çocuk anne veya babası olan çiftler bir anda yoğun bir çikolata talebi ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Çocuk reklam oynamaya başlar başlamaz eğer ağlamıyorsa anne ve babayı zor duruma düşürecek davranışlar sergilemeye başlar. Çikolata aldırıncaya kadar da bu davranışlarını sürdürür.

 

Çocuk reklam içeriklerini büyük bir zevk ve mutlulukla izlemektedir. Eğer reklamlar özellikle çocuk reklam kurgularından oluşuyorsa o zaman bu reklamı izleyen çocukların reklamlardan aldığı mutluluk daha fazla olmaktadır. Nedeni ise çocuk reklamları özellikle çocukların duygu düşüncelerine hitap edecek şekilde kurgulanmış ve oynatılmıştır.

 

Çocuklar reklamlarda bazen hiç kimsenin fark edemediği bir detayı görerek de mutlu olabilir. Örneğin anne ile çocuğu market alışverişi yaptığı bir sırada aldıkları ürünün kendisine hitap ediyor olması dikkatini çekmek için yeterli olmaktadır. Aynı reklamda istemediği ve sevmediği bir objeye gözü takılmışsa o zaman o reklamdan rahatsız olup farklı bir kanalı izleme ihtiyacı da duyabilecektir. Ancak çocuklar genel olarak çocuk reklamlarında çocuklar için üretilmiş ürünlerin kendi algılarına yakın bir üslupla oynanmasına tepkisiz kalamazlar ve mutlaka tepki verirler.

 

Çocuklar Hangi Tür Reklamları Sever?

 

Çocuk, adı üstünde çocuk… Sevdiği reklamların çocukların sevdiği ürünlerin pazarlanmaya çalışıldığı reklamlar olması gerekir. Durum zaten böyledir. Yani çocuklar özellikle bir oyuncak araba, bir oyuncak bebek, bir elektrikli oyuncak uçak veya helikopter veya kız çocuklarının oynayabileceği farklı bir oyuncak reklamından ilgilerini asla çeviremezler ve bakışları o an televizyon ekranlarına kilitlenmiştir.

 

Erkek ve kız çocuklarının ilgi alanları farklı olduğu için bu konuda farklılaşan reklamlar her iki gruba da ayrı ayrı hitap edebilir. Bir oyuncak bebek reklamıyla erkek çocuğunun çok fazla ilgi göstermesi beklenmez. Aynı şekilde bir otomobil reklamı da bir kız çocuğu tarafından istenilen düzeyde ilgi görmeyebilir. Bunun en önemli nedeni cinsiyet farklılığı nedeniyle ortaya çıkan tercihlerden kaynaklanmaktır.

Leave a Reply